Steve Jobs Čistá hodnota

Kolik stojí Steve Jobs?

Čistá hodnota Steve Jobs: 10,2 miliardy $

Čisté jmění Steva Jobse: Steve Jobs byl americký vynálezce a obchodní magnát, který měl v době své smrti čisté jmění 10,2 miliard dolarů. Steve Jobs byl známý jako spoluzakladatel a výkonný ředitel technologického giganta, Apple Inc. Jobs také působil jako výkonný ředitel Pixar Animation Studios, které pomáhal prodávat Disney.

V roce 1978 měl Jobs více než 1 milion dolarů, když mu bylo pouhých 23 let, dva roky předtím, než se společnost stala veřejnou. Poté, co se Apple v prosinci 1980 dostal na burzu, měl hodnotu 250 milionů dolarů.

Navzdory tomu, co byste mohli předpokládat, v době jeho smrti v roce 2011 nepřišla většina čistého jmění Steva Jobse z akcií společnosti Apple. Pocházelo to z Disneyho skladu.

Proč? Jak?

V roce 1985 Steve po výbušné válce v zasedací místnosti rezignoval na Apple. Během několika dní prodal 99,999% z 20% podílu ve společnosti a vydělal kolem 100 milionů dolarů. Údajně si ponechal jedinou akcii, aby mohl nadále dostávat výroční zprávy a účastnit se schůzí akcionářů, pokud měl přání.

Steve se vrátil do společnosti Apple v roce 1996 poté, co byla získána jeho společnost NeXT. O rok později byl znovu jmenován generálním ředitelem. V rámci tohoto procesu deska Apple přiměla Steva zpět k práci s mimořádně velkorysým balíčkem opcí na akcie. Nakonec se rozrostl a vlastnil 5,5 milionu akcií společnosti Apple. Když se akcie v roce 2014 (tři roky po jeho smrti) rozdělily na 7: 1, tento podíl se stal 38,5 milionu akcií. Když se akcie v srpnu 2020 rozdělily na 4: 1, tento podíl se stal 154 miliony akcií. V době psaní tohoto dokumentu má hodnotu 154 milionů akcií 20 miliard dolarů . Tyto akcie každý rok vyprodukují dividendy ve výši přibližně 160 milionů USD pro Stevovu vdovu Laurene Powell Jobs.

V době jeho smrti v roce 2011 činil Steveův podíl v Apple 2 miliardy dolarů. Jeho Disney podíl měl hodnotu něco málo přes 8 miliard dolarů. Při prodeji Pixaru v roce 2007 získal 138 milionů akcií společnosti Disney. Díky prodeji se stal největším individuálním akcionářem společnosti Disney. V roce 2017 Laurene prodala zhruba polovinu svého podílu - 64 milionů akcií - za 7 miliard dolarů.

Pokud by Steve nikdy neprodal svůj 20% podíl ve společnosti Apple, dnes by tyto akcie samotné měly hodnotu 400 miliard dolarů.

Steveova vdova Laurene Powell Jobs zdědil oba podíly spolu se zbytkem majetku páru. Dnes má hodnotu 30 miliard dolarů. Je jednou z 20 nejbohatších lidí v Americe.

Klíčová fakta
  • V roce 1985 prodal svůj 20% základní podíl ve společnosti Apple za 100 milionů $
  • V době jeho smrti v roce 2011 měl hodnotu 10,2 miliardy $
  • Z těchto 10 miliard $ byl pouze 2 $ Apple
  • Získal 138 milionů akcií společnosti Disney při prodeji Pixaru v roce 2007
  • Těchto 138 mil. Akcií mělo v roce 2011 hodnotu 8 miliard $
  • Kdyby byl Steve dnes naživu, měl by hodnotu 42 miliard dolarů
  • Vdova Laurene Powell Jobs prodala v roce 2017 polovinu svého podílu na Disney za 7 miliard $
  • Laurene Powell Jobs má hodnotu 30 miliard $
  • Laurene vydělává na dividendách společnosti Apple ročně 160 mil. USD
  • Laurene vydělává 120 milionů $ ročně z dividend společnosti Disney

(Foto: Justin Sullivan / Getty Images)

Časný život: Steven Paul Jobs se narodil 24. února 1955 v San Francisku v Kalifornii. Jeho biologickými rodiči byli Abdulfattah Jandali a Joanne Schieble. Přijali ho Paul a Clara Jobsovi. Jeho adoptivní otec Paul Reinhold Jobs byl mechanikem pobřežní stráže, který se oženil s Clarou Hagopian v roce 1946 poté, co opustil pobřežní stráž. Clara vyrostla v San Francisku jako dcera arménských přistěhovalců. Po pobřežní stráži byl Paul „repo mužem“, který opravoval auta. Clara měla mimoděložní těhotenství, což vedlo pár k úvahám o adopci. Paul a Clara adoptovali Stevovu sestru Patricii v roce 1957. V roce 1959 se rodina přestěhovala do Mountain View v Kalifornii. Paul postavil v garáži pracovní stůl, aby předal svou lásku k mechanice svému synovi. V době, kdy mu bylo 10, se Jobs velmi věnoval strojírenství a ujal se mnoha inženýrů, kteří žili v jeho sousedství.

Jobs měl problémy s fungováním v tradiční třídě. Vzpíral se autoritám, často se choval špatně a byl několikrát suspendován. Měl potíže s přáteli s dětmi jeho vlastního věku. Byl to vynikající student a přeskočil pátou třídu. Přestoupil na střední školu Crittenden v Mountain View pro 6. ročník. Jobs uváděl, že na střední škole byl často šikanován, a během této doby svého života si říkal samotář. V polovině sedmého ročníku byl unavený ze zneužívání ve škole a dal svým rodičům ultimátum - chtěl změnit školu, nebo by odcházel. Rodina Jobsových na tom nebyla nijak zvlášť dobře, ale veškeré své úspory si vzali na nákup nového domu, aby mohl Steve v roce 1967 změnit školu.

Nový rodinný dům Jobs byl v mnohem lepší školní čtvrti Cupertino. V roce 1968, když měl Jobs 13 let, ho Bill Hewlett z Hewlett-Packard najal na letní brigádu poté, co mu Steve dal kouzla, aby mu zavolal, aby ho požádal o díly pro elektronický projekt, na kterém pracoval. Jobs zahájil střední školu na Homestead High v roce 1968. Setkal se s Billem Fernandezem, který ho představil Stevu Wozniakovi. Během střední školy se Jobs zajímal o elektroniku a literaturu. Jeho posledním rokem byly jeho dva nejlepší přátelé Wozniak a jeho přítelkyně Chrisann Brennanová, která byla mladší.

Wozniak se zapsal na nedalekou Kalifornskou univerzitu, Berkeley a Jobs ho navštěvovali několikrát týdně v roce 1971. To byl Jobsův poslední rok na střední škole a ve Stanfordu navštěvoval kurzy angličtiny na úrovni prvního ročníku. Přibližně v této době Woz navrhl to, co nazval „modrou krabičkou“, levným digitálním zařízením, které vydávalo zvuky, které mohly manipulovat s telefonní sítí a umožňovaly uživateli uskutečňovat bezplatné meziměstské hovory. Jobs se rozhodl je prodat a prodat a rozdělit zisky s Wozniakem. To vedlo k tomu, že Jobs dospěl k závěru, že kariéra v elektronice může být nejen zisková, ale také zábavná.

V září 1972 se Jobs zapsal na Reed College v Portlandu v Oregonu. Byla to jediná škola, do které se hlásil, a to navzdory vysokým nákladům. Jobs po jednom semestru z Reeda vypadl, aniž by to řekl svým rodičům. Nechtěl utrácet peníze svých rodičů na vzdělání, které mu připadalo nesmyslné. Jobs zkontroloval kurzy a spal na podlahách kolejí svých přátel, recykloval lahve s koksem za peníze na jídlo a šel do místního chrámu Hare Krišna na jídlo zdarma.

Kariéra: Jobs se v únoru 1974 vrátil do domu svých rodičů v Los Altos a začal hledat práci. Byl najat společností Atari, Inc. jako technik v jejich kanceláři v Los Gatos v Kalifornii. Atariův spoluzakladatel Nolan Bushnell ho později popsal jako „obtížného, ​​ale cenného“ a poukázal na to, že „byl velmi často nejchytřejším chlapem v místnosti a dal to lidem vědět“.

V březnu 1976 Wozniak dokončil základní design počítače Apple I a ukázal jej Jobsovi, který navrhl, aby jej prodali. Byl to Jobs, kdo navrhl jméno po návratu z ovocné farmy, kde se více než 10 dní rovnou živil pouze z jablek. Název „Apple“ byl v jeho očích „zábavný, temperamentní a nezastrašující“, ideální pro kus neznámé technologie. Byl to také Jobs, kdo navrhl, aby Wozniak vyrobil svůj Apple 1 jako komerční produkt, který by si mohli koupit další počítačoví nadšenci - Wozniak plánoval prostě všechno rozdat zdarma. 1. dubna 1976 Jobs, Wozniak a správní dozorce Ronald Wayne založili v Jobsově domě rodičů 1. dubna 1976 společnost Apple Computer Company (nyní Apple Inc.). Operace původně začala v Jobsově ložnici a později se přestěhovala do garáže . Wayne zůstal jen krátce a nechal Jobse a Wozniaka jako aktivní primární spoluzakladatele společnosti. Později téhož roku od nich počítačový prodejce Paul Terrell od nich koupil 50 plně smontovaných jednotek Apple I za 500 $. Nakonec bylo vyrobeno celkem asi 200 počítačů Apple I. Apple 1 byl okamžitý hit, který otevřel dveře pro Apple II, což bylo ještě větší úspěch. V roce 1976 činily příjmy společnosti Apple 175 000 USD. V roce 1977 vzrostly tržby na 2,7 milionu USD. Apple vstoupil na burzu v roce 1980 poté, co dosáhl obratu 117 milionů $. Veřejná nabídka zahrnovala přes 300 zaměstnanců okamžitých milionářů společnosti Apple.

22. ledna 1984 Apple vysílal televizní reklamu Super Bowl s názvem „1984“, která skončila slovy: „24. ledna představí Apple Computer Macintosh. A uvidíte, proč rok 1984 nebude jako 1984 ' 24. ledna 1984 představil emotivní Jobs Macintosh divoce nadšenému publiku na výročním zasedání akcionářů společnosti Apple. Macintosh byl médii široce uznávaný se silným počátečním prodejem, který jej podporoval. Pomalá rychlost zpracování počítače a omezený rozsah dostupného softwaru však vedly ve druhé polovině roku 1984 k rychlému poklesu prodeje.

V roce 1985 byl Jobs vytlačen ze společnosti Apple, když prodej jeho tolik bláznivého počítače Macintosh nedokázal uspokojit humbuk. Jobs strávil příštích několik let vývojem počítačové společnosti NeXT (kterou by Apple nakonec musel koupit pro svůj operační systém) a Pixar Animation Studio. Společnost NeXT získala společnost Apple v roce 1997 za 427 milionů dolarů, což Jobsovi vrátilo společnost Apple. Všichni víme, co se stalo dál. Apple byl na pokraji úplného neúspěchu, když Jobs představil iMac a zahájil obnovu, která z něj mnohokrát udělá miliardáře a dá světu iPod, iTunes, iPhone, iPad, AppleWatch, AppleTV atd.

Jobs také vydělal pěkný cent od Pixaru. V roce 1986 koupil začínající animační studio od George Lucase a stal se jeho generálním ředitelem a největším akcionářem. Studio získalo uznání za svůj hit z roku 1995, Příběh hraček. Disney koupila společnost Pixar v roce 2006 s transakcí v celkové hodnotě 7,4 miliard dolarů.

Odstoupení od společnosti Apple a smrt: 24. srpna 2011 Jobs neočekávaně rezignoval na Apple, přičemž většina lidí věřila, že to bylo ze zdravotních důvodů. Bohužel, Steve Jobs zemřel na rakovinu pankreatu 5. října 2011 . Na jeho místo nastoupil dlouholetý zaměstnanec společnosti Apple a bývalý provozní ředitel společnosti Apple, Tim Cook .

Osobní život: Jobs se oženil s Laurene Powell v roce 1991. Setkali se, když byla postgraduální studentkou na Stanford University. Přednášel jako host.

Powell je podnikatelka, která založila společnost Emerson Collective a prosazuje řadu příčin. Jobs měl čtyři děti, včetně spisovatelky Lisy Brennanové-Jobsové, jejíž matkou byla malířka a autorka (a Jobsova přítelkyně ze střední školy) Chrisann Brennanová. Steveova sestra Mona Simpsonová je oceňovaná romanopiskyně.

V roce 2015 Jobs byl zobrazen Michael Fassbender v životopisném filmu Steve Jobs . On byl také hrán Ashton Kutcher ve filmu Pracovní místa v roce 2013.

Steve Jobs Čistá hodnota

Steve Jobs

Čistá hodnota: 10,2 miliardy $
Datum narození: 24. února 1955 - 5. října 2011 (56 let)
Rod: mužský
Výška: 6 ft 2 v (1,88 m)
Profese: Podnikatel, podnikatel, vynálezce, designér
Státní příslušnost: Spojené státy americké
Naposledy aktualizováno: 2021
Veškeré čisté jmění se počítá z údajů čerpaných z veřejných zdrojů. Pokud jsou k dispozici, začleňujeme také soukromé tipy a zpětnou vazbu od osobností nebo jejich zástupců. I když se pilně snažíme zajistit, aby naše čísla byla co nejpřesnější, pokud není uvedeno jinak, jedná se pouze o odhady. Uvítáme všechny opravy a zpětnou vazbu pomocí tlačítka níže. Udělali jsme chybu? Odešlete návrh opravy a pomozte nám jej opravit! Odeslat opravu Diskuse