Čistá hodnota šejka Mohammeda bin Rashida al Maktouma

Kolik stojí šejk Mohammed bin Rashid al Maktoum Worth?

Čistý majetek šejka Mohammeda bin Rashida al Maktouma: 14 miliard dolarů

Čistá hodnota šejka Mohammeda bin Rashida al Maktouma: Šejk Mohammed bin Rashid al Maktoum je emirátský politik a podnikatel, který má čistou hodnotu 14 miliard dolarů. Působí jako viceprezident a předseda vlády Spojených arabských emirátů, stejně jako vládce emirátu Dubaj. Sheikh Mohammed je vlastníkem 99,67% společnosti Dubai Holding a člověkem odpovědným za ty opravdu skvělé umělé palmové ostrovy v Perském zálivu.

Časný život a rodina: Šejk Mohammed bin Rashid al Maktoum se narodil 15. července 1949 v Dubaji. V době jeho narození ještě nebyly vytvořeny Spojené arabské emiráty. Je členem rodiny Al Maktoum, dubajských vládců, kteří jsou také potomky rodu Al-Falasi. Jeho dědeček z matčiny strany je bývalý vládce Abú Dhabí. Šejk Mohammed je třetím synem šejka Rašída bin Saeeda Al Maktouma (z celkem čtyř synů) a šejka Latifa bint Hamdana Al Nahyana.

Šejk Mohammed byl vzděláván v Dubaji do roku 1966, kdy se se svým bratrancem přestěhoval do Velké Británie, aby navštěvoval anglickou jazykovou školu Bell Educational Trust. Poté studoval a absolvoval vojenský výcvik na kadetské škole důstojníka Mons v Aldershotu (nyní součást Sandhurstu).

Politická kariéra: Po návratu do Dubaje jej otec šejka Mohammeda, který byl v té době vládcem Dubaje, jmenoval vedoucím dubajských policejních sil a dubajských obranných sil (které jsou nyní součástí obranných sil Unie). Šejk Mohammed byl přítomen při významné příležitosti v lednu 1968, kdy se poprvé setkali šejk Rashid z Dubaje a šejk Zayed z Abú Dhabí, aby souhlasili s vytvořením unie mezi emiráty. Následně byl 2. prosince 1971 založen nový národ Spojené arabské emiráty a jeho prvním ministrem obrany se stal šejk Mohammed. V lednu 1995 byl šejk Mohammed jmenován korunním princem Dubaje jeho starším bratrem Maktoumem bin Rashidem Al Maktoumem, který v té době sloužil jako dubajský vládce.

Po smrti svého bratra se šejk Mohammed stal vládcem Dubaje 4. ledna 2006. Následujícího dne byl jmenován novým viceprezidentem Spojených arabských emirátů národním řídícím orgánem, Federální národní radou. Poté jej 11. února 2006 Rada schválila jako předsedu vlády národa (byl nominován prezidentem Khalifou bin Zayedem Al Nahyanem).

Obchodní kariéra: Kromě své politické kariéry je šejk Mohammed bystrým podnikatelem odpovědným za tvorbu a růst mnoha ekonomických aktiv v Dubaji. Mnoho z těchto podniků a aktiv je drženo v rámci jeho dvou společností, Dubai World a Dubai Holding.

Společnost Dubai World zahájila činnost v červenci 2006 jako holdingová společnost. Konsolidovala aktiva, jako je logistická společnost DP World a developer nemovitostí Nakheel Properties. Od té doby se rozšířila a má investice po celém světě na místech, jako jsou Spojené státy, Spojené království a Jižní Afrika. Společnost Dubai Holding je další šejkovou společností a má čtyři hlavní provozní jednotky: Jumeirah Group, TECOM Investments, Dubai Properties Group a Emirates International Telecommunications. Zaměřuje se hlavně na rozvoj a správu pohostinských podniků, obchodních parků, nemovitostí a telekomunikací.

Šejk Mohammed dále prokázal svoji obchodní prozíravost v oblasti cestování a leteckých společností. Je postavou za spuštěním letecké společnosti Emirates Airline se sídlem v dubajském Garhoudu. Letecká společnost je dceřinou společností skupiny Emirates Group, kterou vlastní dubajská vláda. Je to čtvrtá největší letecká společnost na světě a největší letecká společnost na Středním východě. Šejk Mohammed dále prosazoval založení nízkonákladového dopravce FlyDubai, který je rovněž ve vlastnictví státu.

Mezi další významné události v čele se šejkem Mohammedem patří ikonický dubajský hotel Burj Al Arab. Spravuje ji Jumeirah, společnost pro správu hotelů šejka Mohameda, kterou založil v roce 1997 a která je nyní součástí Dubai Holding. Dalším ikonickým projektem rozvoje nemovitostí, za který je zodpovědný šejk, je projekt Palm Islands, řada uměle vytvořených souostroví zasahujících do Perského zálivu. Rovněž stojí za nejvyšší budovou na světě Burj Khalifa, která byla otevřena v lednu 2010. Součástí stejného vývoje jako Burj Khalifa je The Dubai Mall, což je největší nákupní centrum na světě podle celkové rozlohy.

Filantropická práce a další činnosti: Šejk založil organizaci Mohammed Bin Rashid Global Initiatives, charitativní nadaci, která konsoliduje dalších 33 charitativních nadací a entit. V roce 2005 také založil vládní školu Mohammeda bin Rashida (dříve známou jako Dubajská škola vlády).

Osobní život: Sheikh Mohammed rád chodí all-out ve svém osobním životě. Narodil 19 dětí. Svatba jeho první manželky z roku 1979 s Guinnessovým rekordem v kategorii „Nejdražší svatba“ - 100 milionů $ (v dnešních dolarech) bylo vynaloženo na měsíční oslavu v Dubaji, která vyvrcholila svatbou pro 20 000 hostů na stadionu postaveném speciálně příležitosti. Jeho druhou oficiální manželkou byla jordánská princezna Haya bint Hussein, se kterou se vzali v roce 2004 a v roce 2019 se rozvedli). Kromě toho měl šejk Mohammed několik „neoficiálních“ manželek. Princezna Haya opustila Dubaj spolu se svými dvěma dětmi v červnu 2019 a podala žádost o ochranu a prodala jejich péči u soudu.

Sheikh Mohammed je vlastníkem 531 stop dlouhé lodi o objemu 350 milionů dolarů s názvem Dubai, která má sedm palub a dostatek luxusního ubytování pro 24 hostů a 80 členů posádky.

Čistá hodnota šejka Mohammeda bin Rashida al Maktouma

Mohammed bin Rashid Al Maktoum

Čistá hodnota: 14 miliard $
Datum narození: 15. července 1949 (71 let)
Rod: mužský
Profese: Politik
Národnost: Spojené arabské emiráty
Naposledy aktualizováno: 2020
Veškeré čisté jmění se počítá z údajů čerpaných z veřejných zdrojů. Pokud jsou k dispozici, začleňujeme také soukromé tipy a zpětnou vazbu od osobností nebo jejich zástupců. I když se pilně snažíme zajistit, aby naše čísla byla co nejpřesnější, pokud není uvedeno jinak, jedná se pouze o odhady. Uvítáme všechny opravy a zpětnou vazbu pomocí tlačítka níže. Udělali jsme chybu? Odešlete návrh opravy a pomozte nám jej opravit! Odeslat opravu Diskuse