Ságové pečivo v Hendersonu dává Skandinávcům chuť domova

Majitel Gert Kvalsund připravuje severskou oplatku v Saga Pastry + Sandwich v Las Vegas, neděle, duben ...Majitel Gert Kvalsund připravuje severskou vafli na Saga Pastry + Sandwich v Las Vegas, neděle 7. dubna 2019. (Caroline Brehman/Las VegasJournal) @carolinebrehman Majitel Gert Kvalsund připravuje severskou vafli na Saga Pastry + Sandwich v Las Vegas, neděle 7. dubna 2019. (Caroline Brehman/Las VegasJournal) @carolinebrehman Majitel Gert Kvalsund podává nordic wafle v Saga Pastry + Sandwich v Las Vegas, neděle 7. dubna 2019. (Caroline Brehman/Las VegasJournal) @carolinebrehman Zákazníci jedí v Saga Pastry + Sandwich v Las Vegas, neděle 7. dubna 2019. (Caroline Brehman/Las VegasJournal) @carolinebrehman Zákazníci jedí v Saga Pastry + Sandwich v Las Vegas, neděle 7. dubna 2019. (Caroline Brehman/Las VegasJournal) @carolinebrehman Arktický krevetový sendvič je vystaven na Saga Pastry + Sandwich v Las Vegas, neděle 7. dubna 2019. (Caroline Brehman/Las VegasJournal) @carolinebrehman Uzený lososový sendvič je připraven před podáváním zákazníkovi v Saga Pastry + Sandwich v Las Vegas, neděle 7. dubna 2019. (Caroline Brehman/Las VegasJournal) @carolinebrehman Severská vafle se zmrzlinou, Nutellou, postřikem, čokoládovými lupínky a marshmallow se podává v Saga Pastry + Sandwich v Las Vegas, neděle 7. dubna 2019. (Caroline Brehman/Las VegasJournal) @carolinebrehman Sendviče s otevřenou tváří se zobrazují na Saga Pastry + Sandwich v Las Vegas, neděle 7. dubna 2019. (Caroline Brehman/Las VegasJournal) @carolinebrehman Centrum Vegas Golden Knights William Karlsson (71) dostává švédské pečivo vyrobené na Fat Tuesday známé jako Semla v City National Arena v Las Vegas, úterý 5. března 2019. Majitel restaurace Gert Kvalsund ze Saga Pastry a Chere Pedersen z Chef Flemmings Bake Shop předložil Karlssonovi pečivo. (Erik Verduzco/Las VegasJournal) @Erik_Verduzco Centrum Vegas Golden Knights William Karlsson (71) je v City National Arena v Las Vegas v úterý 5. března 2019 obdarováno švédským pečivem vyrobeným na Fat Tuesday známým jako Semla. Majitel restaurace Gert Kvalsund ze Saga Pastry a Chere Pedersen z Chef Flemmings Bake Shop představil pečivo společnosti Karlsson. (Erik Verduzco/Las VegasJournal) @Erik_Verduzco

V jižní Nevadě, kde se lidé několikrát do roka scházejí na večeři na lutefisku - skandinávské sušené rybě, která je ošetřena louhem, několik dní namočená a vařená do želatinového stavu - bylo mnohem obtížnější získat přístupnější potraviny z této oblasti. nalézt. Gert Kvalsund to mění.

Kvalsund (vyslovuje se qualsund), dlouholetý rezident a šéfkuchař Las Vegas, otevřel koncem loňského roku v Hendersonu společnost Saga Pastry + Sandwich a pro domorodé obyvatele Skandinávie a zájemce o kulturu se stalo jakýmsi útočištěm. Kvalsund řekl, že na setkání se švédskou tématikou na začátku března přišlo 60 lidí, z nichž dvě třetiny byli domorodí Američané.

Myslím, že to byli lidé, kteří jsou zvědaví na švédskou kulturu a také na jídlo, řekl.Kvalsund je Nor a jeho dědictví ho přivedlo do Las Vegas v roce 1995. Rodák z Moltustrandy, který má 250 obyvatel (poblíž je brána pro cestovní ruch/extrémní sporty Aalesund), byl přijat prostřednictvím programu pro výměnu studentů sponzorovaného by Hilton Hotels, což mohlo vyplývat ze skutečnosti, že otec zakladatele hotelového řetězce Conrad Hilton byl Nor. Kvalsund mohl jet buď do Waldorf Astoria v New Yorku, nebo do tehdejšího Flamingo Hilton v Las Vegas. Vybral si to druhé, protože to mělo norského kuchaře.

Kromě toho si myslel, že jede do Atlantic City. Přijel, prohlédl si všechny velké budovy a uvědomil si svou chybu.

Co jsem udělal? Kvalsund si pamatuje, jak se divil. Ale ty se zavazuješ.

Původně plánoval 1 a půl roku pobytu, byl ve Flamingo 12 let, z velké části proto, že se oženil s Američankou.

A byli to halcyonové roky ve Flamingo. Kvalsund, který při odchodu působil jako výkonný šéfkuchař střediska, otevřel bufet Paradise Garden a účastnil se jeho tematických etnických nocí.

Řekl, že vyšlo hodně Skandinávců. Měli jsme tu etnickou hrdost. Musíme podávat bramborové knedlíky na bulváru Las Vegas. Kdo to může udělat?

Po jeho rozvodu byli jeho rodiče v Norsku na ústupu a on dostal nabídku od rodinného přítele, aby se připojil k norské společnosti, která pracovala s offshore operacemi. Osm let cestoval po světě. Poté byl zraněn na neslavné pobřežní vrtné soupravě Deepwater Horizon.

Na tři roky jsem trochu zmizel z mapy, řekl Kvalsund.

Byla to další skandinávská společnost, švédská Ikea, která ho přivedla zpět do Las Vegas. Jako kuchař v místním obchodě Ikea pracoval jen asi rok, ale to představovalo novou příležitost.

Otevřelo mi to oči, že v tomto městě je mnohem více Skandinávců, než jsem si myslel, řekl Kvalsund. Inspirovalo mě to k otevření restaurace specializující se na skandinávské slow food - kvalitní suroviny z domoviny, přístupné Američanům.

kolik stojí travis scott

Saga je severské slovo pro příběh a v restauraci vypráví příběhy skandinávského lidu, podle příkladu vikingských králů, kteří si objednali zaznamenané ságy. Jeho logo je příď vikingské lodi Kvalsund ze sedmého století, která byla nalezena poblíž jeho rodinného domu v roce 1920.

A jídlo představuje chuť domova.

Existuje několik věcí, které nikdy nezmizí z nabídky, řekl Kvalsund. Krevetový sendvič, vafle, dort princezny a nejlepší dort na světě.

Krevetový sendvič, podávaný tradičně s otevřenou tváří, se vyrábí ze studených vodních krevet, jejichž vývoj trvá čtyři až šest let, ve srovnání s asi šesti měsíci u teplovodních krevet. Krevety se studenou vodou představují pouze 6 procent sklizených krevet, řekl, a většinou jsou dodávány do Skandinávie. Mají čistší, čerstvější chuť než jejich tropické protějšky, a jedna věc, na kterou se Kvalsund vždy ptá svých krajanských zákazníků, je, zda sendvič chutná jako doma.

Sto procent odpovědělo ano, řekl.

Jeho uzený losos je chycen na Faerských ostrovech a zpracováván společností Severn and Wye Smokery v Anglii, přičemž používá pouze ryby, sůl a cukr.

Je to nejchutnější losos, kterého jsem kdy našel, řekl.

je duch dobrodružství na disney plus

Používá dánské máslo a podává brusinkový nápoj a mnoho dalších skandinávských oblíbených. Dokonce doufá, že najde skandinávské umělce - nebo umělce se zájmem o Skandinávii -, aby svými pracemi ozdobil jeho zdi.

Pro pečivo sáhl po dalším Skandinávci Flemmingu Pedersenovi, šéfkuchaři/majiteli Chef Flemming’s Bake Shop v Hendersonu, který je rodák z Dánska.

Věci šéfkuchaře Flemminga jsou pro mě znakem kvality a autenticity, řekl Kvalsund. Zavolal jsem mu a řekl, že chci dělat vafle, švédské palačinky, řekl Kvalsund. Mohli bychom spolupracovat a nesoutěžit?

Odpověď: Rozhodně.

Kvalsund a Pedersen se spojili v Tlusté úterý 5. března, aby přinesli chuť skandinávskému rodákovi. Poté, co si Pedersen vyslechl švédský instagramový příspěvek hráče Vegas Golden Knights Williama Karlssona, který naříkal nad nedostatkem semla, švédského pečiva, které slaví tento den, některé připravil a Kvalsund je během tréninku v City National Arena doručil potěšenému Karlssonovi.

Naštěstí, řekl, můžeme společně růst a dát Skandinávii na mapu v Las Vegas.