Útočiště divočiny v údolí Moapa nabízí příležitost vidět tvory této oblasti

40941234094123

Málo známá oáza přírodních teplých pramenů, meandrujících potoků a hustých porostů palem leží necelou hodinu jízdy od Las Vegas v údolí Moapa. Kdysi oblíbená destinace pro koupání a pikniky se Warm Springs v roce 1979 stala součástí národního útočiště divoké zvěře, které se věnuje ochraně ohrožených ryb a dalších unikátních původních druhů.

Uzavřená pro veřejnost za posledních 30 let, část útočiště nyní vítá návštěvníky v pátek, sobotu a neděli od 10 do 15 hodin, většinu roku. Útočiště, jehož zaměstnanci jsou dobrovolníci, nabízí venkovní akvárium zabudované přímo v jednom z pramenů. To vytváří okno do vodního prostředí moapaského dace, jarního rybníka White River a dalších drobných tvorů původních pouze z pramenů a potoků v systému Upper Muddy River v údolí Moapa Valley.

Nedávno dokončená zařízení v jihozápadním stylu zahrnují piknikový přístřešek, který slouží zároveň jako místo setkávání při provádění informačních programů. Na parkovišti jsou praktické toalety a pitná voda. Síť dlážděných nebo štěrkovitých stezek vstupuje do akvária a prozkoumává několik akrů podél jednoho z malých potoků útočiště.Vydejte se na Moapa Valley National Wildlife Refuge tím, že pojedete na sever z Las Vegas asi 50 mil po dálnici 15. Vyjeďte na silnici 168, která vede severozápadně 21 mil údolím Moapa a spojuje se s USA 93 ve vývoji Coyote Springs. Sledujte odbočku na silnici Warm Springs asi 10 mil od I-15. Malá postranní cesta skrz útočiště a přilehlé divoké oblasti v držení vodního úřadu jižní Nevady tvoří smyčku zpět na silnici 168.

Dnešní návštěvníci vidí na silnici Warm Springs Road malý provoz. Před desítkami let, kdy byla v provozu oblíbená střediska Pedersen a Iverson (Palmer), vedla silnice hustý provoz, často o víkendech a svátcích. Generace jižních Nevadanů hledaly příjemný stín a jiskřivou čistou vodu v bazénech s teplou vodou a v koupelních pavilonech. Většina přišla na den koupání a pikniku, zatímco jiní používali tábořiště a RV parky ve střediscích. Děti se loužily v potocích a často pronásledovaly šípkové potoční, což se ukázalo být vzrostlým příkladem jedné z nejvzácnějších ryb na světě.

Bazény a většina umělých staveb jsou dávno pryč. Obnova přirozeného prostředí dace zůstává prioritou národní přírodní rezervace Moapa Valley. Protože jejich husté rohože kořenů zasahují do volně tekoucích proudů, byly dlaně nejblíže vodě odstraněny. Nepůvodní rostliny, jako je tamarisk, byly vymýceny a nahrazeny původním popelem, mesquity, palmy a řadou pouštních keřů. Pečlivě umístěné kameny a polena vytvářejí ochranu pro ryby, které se krmí, páří a rozmnožují, a pro potěr, který vyroste do aktivní, stříbřité dospělosti.

Díky vylepšenému přirozenému prostředí útočiště přitahuje mnoho pouštních zvířat a širokou škálu ptáků, někteří obyvatelé, jiní jen procházející. Útočiště je každoročně zařazeno do mezinárodního počtu vánočních ptáků Audobon, který se koná tento měsíc na různých místech jižní Nevady.

Bez vody, která se v této části údolí Moapa hojně objevuje, by nebylo stanoviště, které by bylo možné chránit a vylepšovat, a neexistoval by žádný moapský dace. Monitorování toku vody v systému pramenů a potoků zůstává imperativem řízení v útočišti.

Regionální sucho a stále rostoucí populace v jižní Nevadě pohání neutuchající hledání dalších vodních zdrojů, včetně teplých pramenů v údolí Moapa. Mnoho očí se dívá na výsledky testovacích studní a používání vody, které se nyní provádějí v Coyote Springs.

Návštěvníci Národního úkrytu přírody Moapa Valley National Wildlife Refuge se setkávají s dobrovolníky, kteří velkoryse sdílejí své znalosti, informace a fotografie ryb a dalších vodních tvorů, ptáků, plazů, netopýrů a hmyzu přitahovaných do oázy. Dobrovolníci mají k dispozici malý batoh s příručkami, dalekohledem, seznamy ptáků a poznámkovými bloky, obzvláště atraktivní pro děti školního věku. Zabalte si oběd na piknik a plánujte strávit trochu času v útočiště. Návštěvníci mladí i staří odcházejí s větším oceněním přírody kolem všech.

Sloupec Margo Bartletta Peseka se objevuje v neděli.