Las Vegan pomohl Billovi Haleymu a jeho kometám vytvořit rockovou historii

Joe dJoe D'Ambrosio, představitel Rock & Rollové síně slávy, nejlépe známý jako saxofonista, který skvěle zahrál 'Rock kolem hodiny' s Billem Haley a kometami, v pátek 25. října 2019 v D'Ambrosioově domě v Henderson. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Joe D'Ambrosio, představitel Rock & Rollové síně slávy, nejlépe známý jako saxofonista, který skvěle zahrál 'Rock kolem hodiny' s Billem Haley a kometami, v pátek 25. října 2019 v D'Ambrosioově domě v Henderson. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Socha Rock & Roll Hall of Fame Joe D'Ambrosio, vpravo, ve svém domě v Hendersonu v pátek 25. října 2019. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Zlatou desku Joe D'Ambrosio získal jako saxofonista, který v pátek 25. října 2019 v domě D'Ambrosio v Hendersonu skvěle zahrál 'Rock Around the Clock' s Billem Haley a kometami. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Joe D'Ambrosio hraje na saxofon se svou legendární rock'n'rollovou kapelou The Comets at the Cannery, 10. února 2007. D'Ambrosio je posledním žijícím členem komet. (Ralphova fontána/Las VegasJournal) Pět přeživších členů rock'n'rollové kapely Bill Haley & The Comets vystoupí poté, co byli ve středu 6. července 2005 uvedeni na Rockwalk v hollywoodské části Los Angeles. Jsou zleva John Grande na klávesnici Marshall Lytle na basu, Dick Richards na bicí, Joey Ambrose na saxofon a Franny Beecher na sólovou kytaru. (AP Photo/Damian Dovarganes)

Ta věc má vážnou váhu, a to jak v těžkých věcech, tak v historii.

Joey D’Ambrosio si prohlíží sochu na římse svého domu v Hendersonu, temnou, nevýraznou postavu s nataženýma rukama a nad hlavou drží zlatý rekord.

Je to docela těžké, říká.V tom nejzákladnějším smyslu to musí přijít na dobrých 6 liber.

kolik vydělává kelly ripa za rok

Ale to, co symbolizuje, je mnohem těžší: Role D’Ambrosio v popularizaci rock’n’rollu.

Saxofonista obdržel známku svého uvedení do Rock & Rollové síně slávy jako člen Bill Haley & His Comets v roce 2012.

Hrál na všech kapelách, Shake, Rattle and Roll, See You Later Alligator, Rocket 88, abychom jmenovali alespoň některé.

Ale konkrétně jedna píseň všechno změnila: Rock kolem hodin.

Nebyla to první rock'n'rollová deska.

Nebyl to vůbec první rock'n'rollový hit.

Ale byla to píseň, která přenesla hudbu do hlavního proudu bezprecedentním způsobem, po dobu osmi týdnů se umístila v hitparádách, stala se celosvětovým hitem a dala nové generaci stejně nový hudební hlas.

Lidé hledali něco nového, vysvětluje D’Ambrosio. Chtěli vlastní hudbu. Když uslyšeli „Rock kolem hodin“, bylo na té desce něco, co je rozčílilo.

Všechno to začalo pro D’Ambrosia, když mu bylo 19.

Tehdy se připojil k Billovi Haleymu a jeho kometám ve své rodné Philadelphii.

Slyšel jsem, že se chystá najmout hráče na saxofon, vzpomíná D’Ambrosio ze svého obývacího pokoje a často mu vyzařoval úsměv tak zářivý jako zářící zlaté desky připevněné na zdi. Na svých záznamech nikdy předtím nepoužíval saxofon. Zavolal jsem mu, udělal jsem konkurz a oni mě najali.

Byl jsem Dizzy Gillespie, pokračuje. Když jsem tedy poslouchal hudbu, slyšel jsem ji jiným způsobem. Když jsem šel s kapelou na zkoušku, pracoval na první písni, kterou chtěl nahrát s Deccou, „Rock A Clock the Clock“. Vypracovali jsme aranžmá, a tam jsem přišel, hudebně jsem uvažoval jinak než Bill Haley byl. Byl to venkovan. Řekl jsem: ‚Takhle to půjde lépe, než to máš.‘

Další den narazili do studia a zapsali se do historie.

Nakonec.

kolik peněz stojí jerry seinfeld

D'Ambrosio by opustil komety v roce 1955, založil vlastní kapelu The Jodimars a přestěhoval se do Las Vegas v roce 1964. Hrál se svým švagrem v The Satellites a vystupoval v showroomech po celém městě, od písku až po Hvězdný prach a další.

Nakonec opustil hudební byznys, aby se soustředil na svůj rodinný život, pracoval 27 let v Caesars Palace, nejprve jako dealer, než promoval na pit boss. Koncem 80. let začal D’Ambrosio opět cestovat s The Comets a koncertoval po celém světě, od Jižní Afriky po Španělsko.

Nyní, ve věku 85 let, je posledním žijícím členem klasické sestavy Comets. Stále cvičí téměř každý den.

Právě teď hledám koncert, říká D’Ambrosio. Rád hraji, víš?

V nedávné odpoledne ve všední den D'Ambrosio věnoval nějaký čas vyprávění příběhu jedné z nejvýznamnějších rock'n'rollových písní vůbec.

Review-Journal: Legenda praví, že kapela téměř zmeškala nahrávání pro Rock Around the Clock, protože trajekt z Philadelphie do New Yorku narazil na písečnou pláž.

Joey D’Ambrosio: To je správně. Na řece Delaware. Na zasedání jsme přišli pozdě, pár hodin. Ale zvládli jsme to. Když jsme tam dorazili, OK, tady je píseň, kterou uděláme: „Rock kolem hodin.“ Nikdy předtím jsme to neslyšeli. Neměli o tom ani demonstrační záznam.

Měli jsme dvouhodinové zasedání, to bylo vše. Než uslyšeli kapelu a dostali zvuk, inženýři vše vyrovnali, na sezení jsme měli jen asi hodinu. Takže jsme to jednou udělali. Řekli jsme: Ne, ne moc dobře. Udělejme to znovu. Udělali jsme to dvakrát. Podruhé jsme to zvládli perfektně. Hráli jsme to, jako bychom to zkoušeli. Přišlo to přes systém a oni řekli: To je skvělé.

Zpočátku jste tu písničku nemilovali, že? Mysleli jste si, že hitem bude Třináct žen, další píseň, kterou jste ten den nahráli.

To jsme si mysleli. To nám řekli. To bude A-strana. Tak jsme to udělali jako první a oni řekli: OK, udělej tu věc „Rock“.

Takže jste udělali jen dva záběry písně, která nakonec změnila historii rock'n'rollu?

Opravdu ano. Věc byla, že to zpočátku nebyl hit.

Zaznamenali jste to v ‘54, ale až v ’55 se to stalo hitem.

Stalo se, že jsme to zaznamenali a říkali jsme si, nic se neděje. Poté nás požádali, abychom udělali hudbu pro film s názvem Blackboard Jungle. Stává se, že syn producenta filmu byl ve své ložnici a přehrával své nahrávky. A náhodou měl Rock kolem hodin. Jeho otec ho slyšel hrát a on řekl: Co je to za píseň? To je píseň, kterou chci použít pro tento film. K tomu to půjde perfektně. Tak to tam dal. Nic jsme o tom nevěděli. Ani nám neřekli, že to udělají.

O rok později film vyšel s touto písní. Otevřelo to film. No, film se stal hitem. V té době děti, teenageři, ještě neměli vlastní hudbu. Stále poslouchali Harryho Jamese a velké kapely. Když ale vyšel tento film, začali vstávat do uliček v kině a tancovat.

Kdy jste si uvědomil, že píseň byla hitem?

Sestava hudebního festivalu i heart radio 2016

Prostě to na nás zaplnilo. Nasloucháme těmto diskžokejům a všichni začínají hrát Rock Around the Clock. Dostávají další žádosti. Opravdu to chytlo. Stala se č. 1 na světě, nejen zde ve Spojených státech. Všichni se chopili tohoto záznamu. Byla to houpavá hudba - jen houpání. A to je to, co potřebovali. Stal se z toho velký, velký hit.

Za ten rekord jsem vydělal jen 43 dolarů. To je všechno, co mi kdy zaplatil - já a kluci, kteří to zařídili. Ostatní komety byly partnery Billa Haleye, viz. Dostali peníze. Licenční poplatky začaly přicházet docela dobře, víte? Dokážete si představit, že přišlo hodně peněz. Ale my jsme nedostali žádné peníze z licenčních poplatků. Nic. Vše, co jsme dostali, bylo 43 dolarů.

Nezískali jste peníze, ale pomohli jste popularizovat rock ‘n’ roll pro další generace. Kdy jste si uvědomil dopad té písně?

Opravdu jsem si to začal uvědomovat, když jste šli do zábavních parků a slyšeli jste to hrát z reproduktoru. A výherní automaty to začaly používat. Existovaly výherní automaty zvané Rock Around the Clock. Začaly ho používat fotbalové zápasy. Každý fotbalový zápas otevírali v neděli odpoledne Rockem kolem hodin. Tehdy jsme si začali opravdu uvědomovat, co máme.

A pak se po letech dostanete do Rock & Roll Hall of Fame.

Ach jo. Nikdy jsem to nečekal. Bylo vzrušující být uveden. Už je to 60 let, co jsme to zaznamenali. … Jsem teď jediný (z původní kapely) naživu. Jsem poslední Mohykán.

Seznámit se: Joey D ‘Ambrosio

Oblíbená shovívavost: Rád lyžuji.

Domácí mazlíčci: Jack Russell teriér, Lulu. Je chytrá.

Oblíbený sport: Miluji fotbal, Orli.

Oblíbený film: Forrest Gump.

Místo, kam vždy vezmete návštěvníky: Obvykle chodíme do hor.

Jídlo, které byste mohli jíst každý den: Jsem Ital, takže špagety a karbanátky.

Místo, kde byste žili, pokud ne Las Vegas: San Francisco.