Čistá hodnota Johna Elwaye

Kolik stojí John Elway Worth?

Čistá hodnota Johna Elwaye: 145 milionů $

Plat Johna Elwaye

3 miliony $ ročně

Čistá hodnota a plat John Elway: John Elway je hráč amerického fotbalu v důchodu, který má čistou hodnotu 145 milionů dolarů. V současné době působí jako generální ředitel a prezident fotbalových operací pro Denver Broncos. Elway byl během své kariéry mimořádně úspěšným rozohrávačem a před svým odchodem do důchodu v roce 1999 vytvořil řadu rekordů.

Během své kariéry v NFL John vydělal celkem jen 47 milionů $ na platu. Za své hráčské dny získal další desítky milionů příjmů z doložek. Mimo profesionální sport získal a ztratil obrovské jmění v investicích mimo podnik. Podrobnosti o těchto jednáních uvádíme dále v tomto článku.

Časný život: John Elway se narodil po boku své dvojčata 28. června 1960 v Port Angeles ve Washingtonu. John, vychovaný po boku svého dvojčete a starší sestry, od útlého věku sledoval, jak jeho otec vyniká jako fotbalový trenér. Rodina se pohybovala po celých Spojených státech, když Johnův otec Jack působil jako fotbalový trenér na univerzitě v Montaně a ve státě Washington.

John Elway vynikal jako středoškolský rozohrávač, etabloval se jako „dvojí hrozba“, která dokázala obstát a běhat se stejnou úrovní odbornosti. Během středoškolských let se Elway stal také zkušeným hráčem baseballu. Než byl připraven promovat, desítky vysokých škol mu zaslaly nabídky stipendií na fotbal.

Nakonec nastoupil na Stanford University a stal se jejich hvězdným rozohrávačem. Ačkoli jeho poslední zápas pro Stanford byl zničen kontroverzní hrou, která vedla ke ztrátě týmu, přesto nashromáždil působivý rekord, který upoutal pozornost NFL. Také nadále vynikal v baseballovém diamantu a absolvoval bakalářský titul v oboru ekonomie.

Kariéra: John Elway byl vybrán Baltimore Colts v draftu z roku 1983 a poté je kontroverzně přesvědčil, aby ho okamžitě vyměnili. Dokonce hrozil, že bude hrát za New York Yankees (Elway stále měl potenciál stát se profesionálním hráčem baseballu), pokud nebude vyměněn. Nakonec dostal své přání a byl vyměněn do Denver Broncos.

Na začátku své kariéry s Broncos se Elway snažil prosadit jako výchozí rozohrávač týmu. Když však Steve DeBerg utrpěl zranění ramene, Elway vstoupil a vedl je ke hře Superbowl v roce 1986. V roce 1987 se Broncos vrátili do Superbowl, ale byli podruhé poraženi. Do Superbowlu se vrátili v roce 1989, tentokrát utrpěli poněkud demoralizující porážku. V tomto okamžiku své kariéry byl Elway velmi mladý a někteří pochybovali, že by někdy vyhrál Superbowl.

Během několika příštích let však postupně získal cenné zkušenosti a sebevědomí. V roce 1997 vedl svůj tým zpět do Superbowlu a nakonec získal vysněnou výhru. Výkon Elway opět zanechal něco požadovaného - ale to nevadilo. Broncos vyhráli. Příští rok měl Elway jeden z nejlepších výkonů celé své kariéry, když znovu vyhrál Superbowl. Byl jmenován MVP v jeho poslední hře.

(Foto Matthew Stockman / Getty Images)

Prodejce automobilů: John Elway založil pět prodejců automobilů pod značkou John Elway Autos. Obchodní zastoupení se sídlem v Denveru byla v roce 1997 prodána společnosti AutoNation za 82,5 milionu dolarů. Dohoda také umožnila společnosti AutoNation používat název společnosti Elway jako marketingovou taktiku až do roku 2006. Po roce 2006, kdy platnost dohody vypršela, byla společnost Elway schopna znovu vstoupit do automobilového průmyslu pod svým vlastním jménem.

V následujících letech John založil dvě obchodní zastoupení Toyota Scion v Kalifornii, obchodní zastoupení Chevrolet v Coloradu, obchodní zastoupení Chrysler Jeep v Coloradu a franšízu Cadillac pod značkou Sonic Automotive.

Potenciální vlastnictví Broncos: John Elway kdysi měl příležitost koupit to, co by nakonec bylo extrémně lukrativním podílem ve franšíze Denver Broncos. Na konci 90. let, když se Johnova kariéra chýlila, Broncoův majitel Pat Bowlen nabídl, že prodá Elway 10% podíl v týmu za 15 milionů dolarů. Dohoda by také poskytla společnosti Elway možnost získat dalších 10%, pokud by odešel z platu, který mu v té době dlužil, z 21 milionů dolarů. Stal by se také zvláštním asistentem Bowlena a COO pro Broncos (což by samozřejmě mělo vlastní plat).

Jinými slovy, pokud by John nashromáždil 15 milionů dolarů ze své vlastní hotovosti a vzdal se 21 milionů dolarů v budoucích výdělcích, vlastnil by 20% Broncos. To je v podstatě 36 milionů $ na vlastnictví 20% franšízy NFL. Pomocí těchto čísel ocenil Pat Bowlen Broncos na 180 milionů dolarů.

Dohoda dokonce umožnila Elway prodat zpět svůj podíl s přirážkou 5 milionů dolarů plus 8% úrok ročně od počátečního nákupu. Nakonec by Elway měla první dibs, kdyby se rodina Bowlenů někdy rozhodla prodat celou franšízu. Elway odmítl pokračovat v dohodě.

Ukázalo se, že to bylo opravdu špatné rozhodnutí. V době psaní tohoto článku má Broncos hodnotu 3 miliardy dolarů. Pokud by společnost Elway zajistila 20% podíl, dnes by toto snížení mělo hodnotu 600 milionů $.

O několik let později se mnoho pozorovatelů poškrábalo na hlavách a přemýšleli, proč John nikdy nedal pero na papír. Tito pozorovatelé také zdůraznili, že Elway dělal ve skutečnosti leží těch 15 milionů dolarů - ve skutečnosti prodal řadu prodejců automobilů za více než 80 milionů dolarů ročně, než Pat Bowlen navrhl dohodu. Na svou obranu Elway vysvětlil, že s dohodou nesouhlasil, protože neviděl pro sebe místo v exekutivní stránce obchodu Broncos.

Další špatné investice: John Elway v průběhu let provedl řadu špatných investic. Jedním z nejpozoruhodnějších bylo rozhodnutí investovat 15 milionů dolarů (stejnou částku, jakou mohl investovat do 10% podílu společnosti Broncos) do systému Ponzi. Nakonec ztratil 7 milionů dolarů, než mohl vytáhnout 6 milionů dolarů zpět do bezpečí.

V roce 1998 významně investoval do nové společnosti Laundromax, která se nepodařilo vzlétnout. Ten rok také koupil více než 130 000 akcií v latinskoamerické mediální společnosti QuePasa za 500 000 $. Do roku 2000 ceny akcií klesly z 27 USD na 1 USD, což pro Elway znamenalo obrovskou ztrátu. V roce 1999 společnost Elway investovala miliony dolarů do webu s názvem MVP.com, který se rychle vypnul. Spoluvlastnil také fotbalový tým Colorado Crush, který se po uzavření fotbalové ligy Arena rozpadl.

Čistá hodnota Johna Elwaye

John Elway

Čistá hodnota: 145 milionů $
Plat: 3 miliony $ ročně
Datum narození: 28.06.1960 (60 let)
Rod: mužský
Výška: 6 ft 3 v (1,91 m)
Profese: Hráč amerického fotbalu, sportovec
Státní příslušnost: Spojené státy americké
Naposledy aktualizováno: 2020
Veškeré čisté jmění se počítá z údajů čerpaných z veřejných zdrojů. Pokud jsou k dispozici, začleňujeme také soukromé tipy a zpětnou vazbu od osobností nebo jejich zástupců. I když se pilně snažíme zajistit, aby naše čísla byla co nejpřesnější, pokud není uvedeno jinak, jedná se pouze o odhady. Uvítáme všechny opravy a zpětnou vazbu pomocí tlačítka níže. Udělali jsme chybu? Odešlete návrh opravy a pomozte nám jej opravit! Odeslat opravu Diskuse