Bourneovo ultimátum

19810181981018

Utíkej jako o život.

To jsou slova, podle kterých žít - nebo zemřít -. Zvláště pokud se jmenujete Bourne, Jason Bourne.

V létě podmanivých tří kvalifikací „The Bourne Ultimatum“ více než splňuje vznešená očekávání vyvolaná vzpomínkami na „The Bourne Identity“ z roku 2002 a „The Bourne Supremacy“ z roku 2004.Toto třetí „Bourneovo“ dobrodružství, které odráží své příkladné předchůdce, pozitivně přetéká smrtícími chrastícími, pulzujícími honičkami, rvačkami a kartáčky do šířky vlasů.

Na rozdíl od příliš mnoha velkoplošných thrillerů však nemusíte přesunout svůj mozek na „neutrální“, abyste ocenili „Bourneovo ultimátum“. Každý, kdo nevěnuje pozornost vícenásobným machinacím filmu, tak činí na vlastní nebezpečí.

Ne že by se to pravděpodobně stalo, vzhledem k rychlému tempu a sevření, neúnavné snaze vražedného stroje zoufale dokázat, že může-a musí-jít znovu domů. Pokud existuje nějaká naděje na obnovu jeho lidskosti, tak ano.

debra l. lee čisté jmění

Ti, kteří neznají temný svět Jasona Bourna, budou potřebovat rychlý základ, aby se dostali do tempa.

V 'The Bourne Identity', která předělala literární tvorbu zesnulého Roberta Ludluma pro svět po studené válce, zjistí titulní postava amnézie (Matt Damon), že je MVP tajné all-star CIA zabijácké jednotky-a hledaná (mrtvá, nežije) svými bývalými zaměstnavateli. V 'The Bourne Supremacy' musí pokračovat ve svých skrytých cestách, když se stane hlavním podezřelým z hitu CIA spojeného s programem black-ops známým jako Treadstone.

V 'The Bourne Ultimatum' už Treadstone není.

Jeho výměna je ale ještě horší. Přezdívaný Blackbriar a pod kontrolou vzpřímeného, ​​upjatého Noaha Vosena (David Strathairn), je to výstroj typu první výstřel, otázka-nikdy-fungující bez vládního dohledu.

To znamená, že dokud ředitel CIA (Scott Glenn) přidělí k Blackbriaru někoho s předchozími zkušenostmi s Bournem: nesmyslnou agentku Pamela Landy (Joan Allen), která může být schopna pomoci sledovat Bournea, navzdory jeho záznamu o přechytračení každého vraha, kterého CIA posílá vzít ho ven.

Tentokrát je to zabiják tváří v tvář dítěti jménem Paz („Domino“ Edgar Ramirez), který se v Londýně vydává po Bourneově stezce-kde Bourne konfrontuje novináře, který o něm píše velmi zápalné články. (Ohodnoťte ty otravné reportéry ...)

Poté se „The Bourne Ultimatum“ vrhne na vysokou rychlost a vezme našeho hrdinu z pistole z Turína do Paříže do Moskvy (Berlín zdvojnásobí hlavní město Ruska) do Madridu-kde Bourne pohodlně znovu narazí na konflikty, ví také -hodně agenta CIA Nickyho Parsonse (Julia Stiles).

Společně cestují do exotického Tangeru, kde se Bourne a Parsons vyhýbají dalšímu vrahovi CIA (Joey Ansah) - ale ne dříve, než se točí krkolomnými uličkami staré, zděné Mediny, která vede pronásledovatele a pronásleduje ji přes střechy, okny a dovnitř soukromá sídla, která vyvrcholila zoufalým bojem o přežití z ruky do ruky.

Do té doby bude mít Bourne dost informací, aby našel cestu zpět do New Yorku, svého „rodiště“ jako stroje na zabíjení CIA-a k pánovi ovládání mysli (tiše monstróznímu Albertovi Finneymu), který ho tak udělal.

alex rodriguez čisté jmění 2017 forbes

Na rozdíl od prvních dvou kapitol Bournovy ságy se „Ultimatum“ zaměřuje na odpovědi, ne na otázky, a zvyšuje tak vzrušení, protože titulní postava se stále více blíží nalezení předmětu svého epického hledání: sám sebe.

Vracející se scenárista Tony Gilroy (tentokrát spolupracuje s producentem „An Inconvenient Truth“ Scottem Z. Burnsem a spisovatelem „Ocean’s Twelve“ Georgem Nolfim) opět našel způsob, jak přivést špionážní hry Ludlumovy studené války do přítomnosti války proti teroru.

Samozřejmě pomáhá, že některá autorova převládající témata-zejména ta, která se soustředí na nekontrolovatelné spiknutí a nekontrolovatelné vládní programy-zůstávají naprosto a děsivě relevantní.

Pomáhá také tomu, že režisér Paul Greengrass („United 93“), který se vrátil ke svému druhému „Bourneovu“ okruhu, má takový cit pro vaši bezprostřednost.

Díky svému naléhavému stylu ruční kamery a úpravám mrknutí oka vrhá Greengrass diváky do Bournovy existence na okraji eliminace-a drží nás po jeho boku, když prchá z jedné pasti na smrt do druhé.

Některé z těchto letů - zejména velkolepé honičkové sekvence při rezervaci filmu, jeden na londýnském nádraží Waterloo, druhý na ulicích (a chodnících) v New Yorku - se ukázaly jako vhodně velkolepé. Ale je to schopnost Greengrassu kombinovat vzrušující akci s konstantním, vážným pocitem hrůzy, který je důvodem pro „Bournea“ a dává mu gravitaci a lidstvo, většina akčních tréninků chybí.

jaké je čisté jmění jeffa foxworthyho

Špičkové herecké obsazení filmu také zachovává realitu, protože nováček Strathairn dokazuje nenahraditelnou fólii pro svědomitou odbornost navrátilce Allena.

Jako obvykle je to však Damon, kdo dokazuje klíč k tomuto „Bournovu“ srdci - a úspěchu.

Damonova chlapecká, celoamerická otevřenost poskytuje ideální kontrast k Bournově temné, vražedné minulosti-a smrtícím věcem, které musí udělat, aby dorazil živý.

Herec řekl, že toto 'Bourne' bude jeho rozloučení. A i když má někdo podezření, že ho publikum bude sledovat kdekoli - včetně dalších pokračování - „The Bourne Ultimatum“ dokazuje, že je dost chytrý na to, aby se dostal na vrchol.

CAROL CLINGMORE SLOUPKY

VIDEO

podívejte se na trailer k filmu

film: „Bourneovo ultimátum“, délka: 114 minut, hodnocení: PG-13; násilí, intenzivní akční sekvence verdikt: B+ nyní hraje: Cannery, Cinedome, Green Valley, Neonopolis, Orleans, Palms, Rainbow, Red Rock, Sam's Town, Santa Fe, Showcase, South Point, Sunset, Texas, Village Square, Drive-in ZOBRAZENÍ DEJA Amnesia se ukazuje jako užitečný předpoklad v různých filmových žánrech: „Miluji tě znovu“ (1940)-William Powell a Myrna Loy („Tenký muž“) se znovu sejdou pro tento příběh maloměstského amnézia, který se vrací ke svému bývalý život podvodníka. „Random Harvest“ (1942) - Román Jamese Hiltona inspiruje tuto romantiku mezi amnézským veteránem z první světové války (Ronald Colman) a interpretem hudebního sálu (Greer Garson). 'Spellbound' (1945)-Psychiatr (Ingrid Bergman) se v tomto melodramatu režírovaném Alfredem Hitchcockem zamiluje do pacienta (Gregory Peck) s nebezpečnými potlačenými vzpomínkami. 'Dark City' (1998) - V tomto futuristickém thrilleru se muž (Rufus Sewell) probouzí, aby zjistil, že je hlavním podezřelým ze série vražd, na které si nevzpomíná. 'Memento' (2001)-V této skládačce se bývalý vyšetřovatel pojištění (Guy Pearce) snaží pomstít vraždu své manželky-a překonat ztrátu krátkodobé paměti. - CAROL CLING