Černé kulinářské tradice zakořeněné v Historic Westside

Mac a sýr, límcová zelenina, omáčka a rýže jsou některé ze základních jídel podávaných v Chef CarolMac a sýr, collard greeny, omáčka a rýže jsou některé ze základních jídel podávaných v Southern Kitchen Chef Carol v Las Vegas. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Kuchyni Annie provozuje tým manželů Billa a Annie Thompsonových výše a jejich rodiny a zabírá prostor, ve kterém kdysi sídlil známý Chez Polle. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Kuchař Quincy Reynolds, vlevo, vaří žebra, zatímco Jamon Brooks doručuje objednávky čekajícím autům v Annie's Kitchen 20. února v Las Vegas. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Šéfkuchař Carol Hampton-Gray čistí talíře ze stolu v jižní kuchyni šéfkuchaře Carol na historické západní straně. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Andrea Jackson dělá v sobotu 20. února 2021 v Las Vegas talíř zelí, macu, sýra a omáčky a rýže v jižní kuchyni šéfkuchaře Carol. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Jižní smažený sumec se podává v jižní kuchyni šéfkuchaře Carol v Las Vegas. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Šéfkuchař Carol Hampton-Gray pozdraví zákazníka objetím v jižní kuchyni šéfkuchaře Carol v historické West Side v Las Vegas. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Černobílá fotografie „Katherine“ na předním pultu Hamburger Heaven č. 1, která se nachází na E a Monroe. (Collection Lloyd Gill,) The African American Experience in Las Vegas Server Bloo Monroe kontroluje objednávky v jižní kuchyni šéfkuchaře Carol v sobotu 20. února 2021 v Las Vegas. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Lidé kontrolují prodejce během 17. ročníku festivalu Taste & Sounds of Soul Festival na Fremont Street Experience v centru Las Vegas v pátek 23. února 2018. Chase Stevens Las VegasJournal @csstevensphoto Šéfkuchař Carol Hampton-Gray v jižní kuchyni šéfkuchaře Carol v sobotu 20. února 2021 v Las Vegas. (Benjamin Hager/Las VegasJournal) @benjaminhphoto Černobílá fotografie „Katherine“ na předním pultu Hamburger Heaven č. 1, která se nachází na E a Monroe. (Collection Lloyd Gill,) The African American Experience in Las Vegas

NAnthony Bourdain kdysi řekl: Jídlo je všechno, čím jsme. Je to rozšíření nacionalistického cítění, etnického cítění, vaší osobní historie, vaší provincie, vašeho regionu, vašeho kmene, vaší babičky.

Pokud je to pravda, žádný průzkum černé historie nemůže být úplný bez studia černých kulinářských tradic. V Las Vegas jsou tyto tradice pevně zakořeněny a nejlépe je reprezentuje Historic Westside.Původní město Westside, zhruba ohraničené Carey Avenue, Bonanza Road, Interstate 15 a Rancho Drive, je historické díky své roli, kterou dlouho sloužilo jako centrum afroamerické komunity v údolí. Již ve třicátých letech zavedly zákony Jim Crow v údolí segregaci a donutily černé obyvatele a černé firmy, aby se přestěhovali do sousedství.

Dlouho předtím, než se v roce 1955 stal Moulin Rouge prvním integrovaným kasinem v Las Vegas, vystupovaly hvězdy jako Little Milton a Ink Spots v klubech na Black Strip, alias Jackson Avenue. Westside bylo místo, kde si Afroameričané všech úrovní příjmu mohli kupovat domy. A v těchto domovech připravili recepty, které přinesli z černošských komunit po celé zemi.

V té době nikdo nedostal licenci; byla to jen komunitní záležitost, vysvětluje Margot Crooks-Bibbins, která žila ve Westside od roku 1959 do poloviny 70. let a jejíž rodina se o komunitu často starala.

Pokud tě někdo potřeboval, uvařil jsi mu. Pokud někdo pořádal večírek, dokonce i svatby a podobně, obstarávali jsme.

Vyrůstala tam také Kimberly Bailey-Tureaud, která již 20 let organizuje festival Taste and Sounds of Soul na Fremont Street a má podobné vzpomínky.

Co si pamatuji, je spousta domácích večírků, kde by lidé nosili své nádobí.

Bailey-Tureaud, dcera známého baviče Boba Baileyho-která se sem přestěhovala v roce 1955, aby pracovala v Moulin Rouge a pomohla integrovat Strip-viděla spoustu slavných tváří, které si ve svém domě Westside užívaly vaření její matky.

Moje matka dělala sladké bramborové koláče a Sammy Davis chodil po sladké bramborové koláče a Redd Foxx a můj táta grilovali.

Během své šestiměsíční existence byl Moulin Rouge také oblíbenou destinací pro stolování. Bailey-Tureaud vzpomíná krátce po svém zavření, The Carver House (hotel) byl postaven přímo na Jackson Avenue a byla tam jižní kuchyně.

Gwen Walker, zakladatelka a kurátorka afroamerického muzea Walker na adrese 705 W. Van Buren Ave., si také pamatuje Moulin Rouge nejen jako místo, kam by se její matka oblékala, ale také proto, že měli malou restauraci/bar. stránky na druhé straně.

Walkerová zaznamenává historii afroamerické historie více než půl století, od doby, kdy se pokusila prozkoumat úlohu černých historiků na střední škole J. D. Smithe a v knihovně za Georgem Washingtonem Carverem našla jen málo a malou lahůdku o otroctví.

Její sbírka v současné době obsahuje více než 30 000 letáků, fotografií, knih, novinových výstřižků a artefaktů dokumentujících místní černou historii. Je také dlouholetou rezidentkou v historicky černých čtvrtích údolí a je uznávanou kuchařkou, která kdysi prodávala vlastní duši z kufru svého auta skycapsům a zaměstnancům aut z mezinárodního letiště v McCarranu.

Zeptejte se jí na kulinářskou historii Historic Westside a 64letá dívka bude ráda sdílet vzpomínky na restaurace, které navštěvovala, a prolíná se s jinými místy z minulosti. Přesná data otevření a zavření každé restaurace a jejich přesná umístění jí možná trochu vybledly v paměti, ale její vzpomínky na jejich jídlo jsou živé.

Na ulici D, poblíž čerpací stanice Husky, nabídla Mom’s Kitchen dusené vepřové kotlety a dusené kuře v rýži a omáčce, kandované příze a zelí nebo zelí. Vzpomíná, že Johnson's Malt Shop byla na stejném bloku.

Survivor’s Fish, na rohu ulic Jackson a D, byl blízko místa, kde nyní stojí Wesley’s Barber Shop.

Miláčku, nejlepší smažená ryba všech dob! Říká Walker.

Na grilování navštívila strýčka Bena a Hicka - oba na Jacksonu, ačkoli strýc Ben se později přestěhoval do H Street. Na Rancho a Bonanza si vzpomněla na krátkodobé místo na jídlo pro duši Big Mama’s.

Kdysi to byla první restaurace McDonald’s, říká Walker. Big Mama’s to koupili a měli to několik let a nikdy neměli velký úspěch.

Napříč od Big Mama’s byla jednou z jejích nejoblíbenějších: Chez Polle, která měla v průběhu let několik míst, včetně místa, kde nyní sedí Annie’s Kitchen. Právě tam se Walker setkal s komikem Georgem Kirbym a začal si dělat nehty.

Všichni tam v neděli snídali, říká o Chezovi. Když jste v neděli odešli z kostela, všichni tam šli na odpolední oběd nebo brunch. Někdy jsme odcházeli z kostela dřív, abychom se tam mohli dostat v 11 a dát si snídani, než přijde odpolední oběd.

Další oblíbený Walker a Crooks-Bibbins byl Hamburger Heaven. Postaven v roce 1955, místo sloužilo jídlo dobře do tohoto století, než se zavřelo. O několik let později, v roce 2011, byla restaurace zbourána.

Všichni šli do Hamburger Heaven a jídlo bylo vynikající: taco hamburgery, rybí sendviče, kuřecí sendviče, říká Crooks-Bibbins. Namazali buchty a grilovali je, dali rybu a kuře do malé lodi a podávali. … O víkendech bývali otevřeni pozdě a po noci jsme jeli Hamburger Heaven.

Nyní můžete najít dobré restaurace s duší rozeseté po celém údolí, říká Walker.

Je skvělé, že máme duši po celém městě, říká. Protože černoši žijí po celém Las Vegas, je to dobrá věc. Nicméně, říká, Historic Westside je stále tam, kde se lidé snaží být.

Jaká jsou nyní její oblíbená místa v okolí, aby ochutnali tradiční jídla?

kolik stojí jillian michaels

Gritz (kavárna) bude č. 1. Carol’s (Southern Kitchen) bude č. 2. A pak bude Annie (Kitchen) č. 3. Walker se na chvíli zastaví a přidá do svého seznamu fusion restauraci.

Není to potrava pro duši sama o sobě, (ale) ona se trochu dotýká Soul Foo Young. Miluji jejich kuřecí smaženou rýži. Je to mimo řetěz.

Pro ty, kteří chtějí prozkoumat nějakou černou historii na talíři, jsou tato čtyři místa jen kousek od sebe (podrobnosti viz doprovodný příběh).

Kousek historie

Zatímco nyní je v celém údolí k dispozici jídlo duše, na jeho odběru v sousedství, kde sahá jeho historie, je něco zvláštního. Tyto historické restaurace Westside byly opakovaně doporučovány jako skvělé místo k jídlu těmi, kteří znají komunitu.

Kuchyně Annie: Provozován týmem manželů a manželky Billem a Annie Thompsonovými a jejich rodinou, Annie’s zaujímá prostor, ve kterém kdysi sídlil známý Chez Polle. Bill říká, že jejich hlavním důvodem pro otevření v historické čtvrti bylo motivovat mladé lidi, aby si mohli otevřít podnikání v černé komunitě a být úspěšní a podávat jim kvalitní jídlo za velmi levnou cenu. Když se otevřel v roce 2005, zákazníci mohli dostat vstup s boky a nápojem za pouhých 5 $. Cena za ty roky vzrostla jen o 3 dolary. 1212 D St., 725-214-6062.

Jižní kuchyně šéfkuchaře Carol: Rodačka z Arkansasu Carol Hampton-Gray vaří v restauracích více než 50 let a popisuje se jako špinavá jižní kuchařka. Nabízí vše od ústřic, krevet a jemného lososového filetu v lehké glazuře až po kosti z hovězího krku a chitterlings, vše vařené s láskou a trpělivostí a servírované v rafinované, luxusní jídelně. Tato kombinace přitahuje zákazníky z celého údolí i turisty. Hampton-Gray slibuje, že nikdo neodejde hladový. Pokud nemáte dost jídla, dejte mi vědět, říká šéfkuchař. Vyvedu vás ještě víc a nehodlám vám to účtovat. 1100 N.Martin Luther King Blvd., 702-444-0696.

Kavárna Gritz: Jak název napovídá, specialitou na tomto místě na snídani a oběd jsou mísy s krupicí, které si hosté mohou přizpůsobit výběrem masa, polev a chleba. Mezi další domácí speciality patří kuřecí maso a vafle, sumec a vafle, sušenky a omáčka, křídla, sumec, horké odkazy, vepřové kotlety a sortiment sendvičů a po’boys. Jak majitelka Trina Jiles píše na webových stránkách restaurace, jejím cílem je pozvat vás na jih a výběr talířů pojmenovaných podle jižních států je navržen tak, aby vás vzal na tuto kulinářskou cestu. 1911 Stella Lake St., 702-255-4748, gritzcafe.com.

Duše Foo Young: V této fúzní restauraci se Dálný východ setkává s hlubokým jihem. Vezměte si například Bruce Leroy: tři celá smažená kuřecí křídla se podávají se zeleninou smaženou rýží. Pro tradicionalisty patří mezi možnosti dušené stravy špičky grilovaného žebra, smažené filety sumců a dusené nebo smažené kuře s možností výběru stran, jako je zelí, mac a sýr, okra a černooký hrášek. K dispozici jsou také čínská jídla, včetně pěti odrůd vaječných foo mladých. 1216 W. Owens Ave., 702-539-0333, rozkazoulfooyoung.com